Genellikle sporcu hastalığı olarak bilinen menisküs yırtıkları, diz zorlaması sonucunda görülmüş olan bir sıhhat sorunudur.

Memorial Hizmet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Tuluhan Yunus Emre, menisküs hakkında veri (bilgi) verdi. Vücudun en sık yaralanan bölgelerden biri de menisküslerdir. Menisküs diz ekleminin ortasındaki kıkırdak parçadır. Bu bina sert, düz ve lastiksi bir dokudur. Eklem yüzeyini kaplar ve onu yastık gibi destekler. Dizde bir tane dahil kısımda ( dahil menisküs) ve bir tane de hariç kısımda ( hariç menisküs) olmak üzere iki tane menisküs bulunur.

Menisküsler, diz bölgesinde en çok büyük iki kemiğin kesiştiği noktada ‘C’ olacak şekilde olağan olan ince yastıkçıklardır. Dizde yuvarlak uyluk kemiği ile düz kaval kemiğinin uyumlu bir mafsal oluşturması, yükün taşınması, birden fazla yöne dönme hareketinin yapılabilmesi, uyluk kemiği ve kaval kemiği arasındaki güç dengesinin sağlanması gibi görevleri vardır.

Dizleriniz hafif bükülü ve üzerine yük binmiş durumda iken vücudunuz şiddetlice döndüğünde menisküs yırtığı meydana gelebilir. Özellikle ileri yaşlarda dejenere yırtık diye adlandırdığımız yaralanma bu biçimde olur.
Ağrı ve şişlik varsa dizinizi zorlamayınDiz içinden gelen sesler, takılma ve kilitlenme hissi yırtığın ilk belirtileri olabilir. Diz ekleminde ağrınız olur. Yırtığın olduğu menisküs bölgesine göre diz ekleminde hemen ya da birkaç saat akabinde şişlik oluşabilir. Dizinizi tam olarak bükemeyebilirsiniz ya da doğrultamayabilirsiniz. Diziniz kilitlenebilir ya da bir noktada takılabilir. Yırtığın olduğu menisküs bölgesine göre diz ekleminde hemen ya da birkaç saat akabinde şişlik oluşabilir. Dizde şişlik devinim kısıtlılığı belirgin bir açıdan akabinde şiddetli sançı menisküs yırtığı belirtisidir.
Menisküs yırtıklarının tedavisi ertelenmemeliMenisküs tanısında erken teşhis önemlidir. Kısa zamanda bir doktora görünmek en doğru seçim olduğu gibi dize alınan küçük darbelerle gelen ağrılar önemsenmelidir. Kıkırdağın uzun süreli yırtık kalması ve buna karşılık hiç bir tedavi görmemek, dizde kıkırdak hasarı ve kireçlenmeye ne sebepten olabilir. Aynı biçimde , hastalığın iyi bilinmesi, çok fazla önemlidir. Tedavi seviyesinde lazım gelen görülürse MR ve tanı amaçlı artroskopi yapılabilir.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir