Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı ve Akademik Onkoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Rüçhan Uslu, melanomda yeni tedavilerin umut verdiğini söyledi.

Melanomun nadir görülen bir deri kanseri tipi olmakla birlikte, öldürücülüğü yüksek bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Rüçhan Uslu, “Melanom tüm dünyada insidansı hızla artış gösteren ve mortalitesi yüksek olan bir kanserdir. Türkiye’de her 100 bin erkekte 1.9, her 100 bin kadında ise 1.3 görülme sıklığına sahiptir. Erken tanı konulduğunda tam kür şansı olmakla beraber, gecikmiş vakalarda etkili bir tedavi mevcut değildir. Sadece gözle muayene ile hızlı, kısa zamanda ve kolay bir tarama ile en azından şüpheli vakaların saptanması mümkündür. Riskli grupları tanımlamak, toplumun ve sağlık çalışanlarının farkındalığını sağlamak, özellikle korunmaya yönelik eğitim ve erken tanı için uygun tarama programları belirlemek ve hastalıkla mücadeleyi artırarak morbidite ve mortaliteyi azaltmak mümkündür” dedi.

ERKEN TANI ÇOK ÖNEMLİ
Melanomdan korunmak için erken tanının çok önemli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Uslu şunları söyledi:
“Bu kapsamda kişilerin kendini muayene etmesi ve şüpheli durumlarda dermatologlara gitmesi önerilmektedir. Melanomun asıl tedavisi cerrahi tedavidir. Hastaların önemli bir bölümü ameliyatla tedavi edilmektedir ve bu aşamada iyi kalitede cerrahi müdahale çok önemlidir. Ancak, hastalık sistemik hale geldiğinde yani uzak metastazlar başladığında medikal tedavinin gerekli olmaktadır. Bu evredeki hastalar için de günümüzde çok iyi tedavi seçenekleri geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam edilmektedir.”

İMMÜNOTERAPİ YAŞAM SÜRESİNİ UZATIYOR
Melanomda yakın döneme kadar bilinen etkin bir tedavisi olmaması nedeniyle, tanı alan hastaların yarısından fazlasının ilk beş yıl içinde hayatını kaybettiğini söyleyen Prof. Dr. Uslu, “Ancak kanser araştırmalarındaki baş döndürücü gelişmeler ile gerek kişiye özel hedefleyici tedaviler gerekse insanın bağışıklık sistemi hücrelerinin kansere karşı aktif hale getirilmesi metoduna dayalı ‘immunoterapi’ yöntemlerinin, melanom tedavisinde son yıllarda gösterdiği çarpıcı başarı ile hastalığın son evrelerde bile bazı durumlarda tedavi edilebilir olduğu gerçeğini ortaya koymuştur. İmmüno onkolojik tedaviler ve ilaçlar bugün melanoma tedavisinde yeni bir çığır açmış, ileri evrelerde dahi yaşam süresini 2-3 kat uzatmıştır. İmmüno onkolojik tedavi yaklaşımı sayesinde melanomanın yanı sıra akciğer kanseri, karaciğer kanseri gibi pek çok kanser türünde, önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde tümörlerle savaşta, tıbbın çok güçlü ve yeni silahları olacaktır” dedi.

MELANOMDA GÜNCEL TEDAVİLER İZMİR’DE TARTIŞILIYOR
Bilim dünyasının son yıllarda tanık olduğu bu baş döndürücü gelişimin detaylarının tartışılacağı, Avrupa ve Amerika’dan konu ile ilgili ünlü bilim insanlarının yer aldığı çok önemli bir toplantıya, 5-6 Eylül 2015 tarihlerinde İzmir’in ev sahipliği yaptığını belirten Prof. Dr. Uslu, “Akademik Onkoloji Derneği ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı’nın ortaklaşa faaliyeti olan ve melanomun tanısından tedavisine, ülkemizde son duruma kadar konunun tüm boyutlarıyla ele alındığı uluslararası bir toplantı olan ‘Melanomda Güncel Tedaviler Sempozyumu-UMTS 2015’in oldukça verimli olacağını ve Türk bilim dünyasına önemli katkılar sağlamasını bekliyoruz” diye konuştu.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir