Sürekli Embriyo İzleme Sistemi ile embriyolar artık daha sağlıklı takip ediliyor.

Anatolia Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Direktörü Prof. Dr. Hakan Yaralı, gelişen teknoloji ürünü Sürekli Embriyo İzleme Sistemi hakkında bilgi verdi.

Tüp bebek teknolojisi günümüzde hızla ilerliyor. Bu ilerlemeler sayesinde gebe kalma oranları da yükseliyor ancak önemli olan sadece gebe kalabilme değil çiftlerin evlerine sağlıklı bebekler ile dönebilmesi. Bu birçok faktöre bağlı iken belki de en önemlisi sağlıklı embriyo ile başlangıcı yapabilmek.

Embriyolar, laboratuvarlarda inkübatör denen özel cihazlarda tutuluyor. Mikroenjeksiyon işleminden sonra inkübatörlere kaldırılan embriyolar, her gün sadece bir kez çıkarılıyor ve mikroskop altında kısa sürede anlık değerlendiriliyor. Yeni geliştirilen bir inkübatör ile embriyolar sürekli izlenerek değerlendirilebiliyor. Klasik değerlendirmede anlık özelliklere göre seçim yapılırken en son teknoloji ile üretilen Sürekli Embriyo İzleme Sistemi İnkübatörü sayesinde, embriyonun döllenme, bölünme seyrinin takibi ve bölünme anormalliği olan embriyoların transfer edilmemesi gebelik oranlarının daha yüksek olmasını sağlıyor.

Anatolia Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Direktörü Prof. Dr. Hakan Yaralı, bu teknolojik gelişme ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Sürekli Embriyo İzleme Sistemi en son teknoloji ile üretilmiş bir inkübatördür. Bu cihaz sayesinde mikroenjeksiyon sonrasında embriyoların bir daha dışarıya çıkarılması gerekmeden takipleri yapılabilmektedir. Cihaz içinde bulunan özel kameralar sayesinde, embriyolara zarar vermeyecek şekilde 20 dakika da bir görüntüleme yapılmakta ve bu görüntüler bilgisayar ekranında izlenebilmektedir. Klasik yöntemdeki  günlük, sadece o anki görüntüye göre embriyo değerlendirilmesi yerine, embriyoların bölünme zamanları, gelişim detayları, yavaş ve hızlı gelişim olup olmadığı detaylı olarak incelenebilmektedir. Bu sayede gelişimi en normal olan, tutunma ihtimali en yüksek olan embriyo seçilebilmekte ve gebelik şansı artmaktadır. Aynı zamanda embriyonun dış ortama hiç çıkarılmaması sayesinde, embriyo hem oksijen ve karbondioksit düzeyleri hem de ısı açısından strese girmeden takip edilmektedir.”

Sürekli Embriyo İzleme Sistemi kullanımının avantajları ile ilgili Marcus Meseguer ve arkadaşlarının yaptıkları bir çalışma kapsamında standart inkübatörde ve Sürekli Embriyo İzleme Sistemi’nde değerlendirilen hastaların tüp bebek performansları ve gebelik sonuçları karşılaştırıldı. Çalışmanın sonucunda, Sürekli Embriyo İzleme Sistemi ile izlenen hastalarda devam eden gebelik oranlarının, standart inkübatörde izlenen hastalara göre  %10 daha fazla olduğu saptandı. Aynı şekilde düşük ihtimalinin de Sürekli Embriyo İzleme Sistemi ile izlenen hastalarda yaklaşık %10 oranında daha düşük olduğu görüldü.

Bu sonuçların Sürekli Embriyo İzleme Sistemi kullanılan hastalarda daha olumlu olmasının olası nedenlerini Anatolia Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Direktörü Prof. Dr. Hakan Yaralı şöyle sıralıyor:
·         Embriyoların ısı ve gaz düzeyleri açısından inkübatör dışına çıkartılmadığı için strese girmemesi
·         Embriyoların tüm gelişim aşamalarının yakından takip edilmesi ve embriyo gelişimi ve bölünme dinamikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olunması
·         Embriyoların el değmeden izlenebilmesi ve manipülasyon yapılmaması
·         Transfer için seçilmemesi gereken embriyoları (1 hücreden 3 hücreye direkt olarak bölünen gibi) belirleme
·         Embriyo seçiminde kullanılan ilave parametreler sayesinde daha doğru yani tutunma ihtimali en yüksek embriyonun seçimine olanak sağlaması olarak sayılabilir.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir